Co všechno udělat, než začnete podnikat?
Na prvním místě stojí nápad. To ale není všechno, na co musíte myslet. Je spousta věcí, na které musíte myslet. Podívejme se nyní jen na několik obecných, se kterými se potýká každý obchodník bez ohledu na formu podnikání nebo jeho obor.
1. Sestavte si byznys plán
Mít originální nápad je skvělé. Pokud ale nevíte, jak ho realizovat, tak se nikam nedostanete. Než začnete přemýšlet nad dalšími kroky, tak si doma sedněte a sestavte si co nejdetailnější byznys plán. Potřebujete nějaké dodavatele? Jaké? Kolik lidí pro práci potřebujete? Budete pracovat sami, nebo s dalšími osobami? Budete někoho zaměstnávat? Potřebujete mít provozovnu? Tohle všechno je zapotřebí si ujasnit, než půjdete do rizika podnikání.
2. Vymezte svou obchodní činnost
Některé činnosti se posuzují podle obchodního, občanského či živnostenského zákona. Stanovte si, co budete dělat. Je důležité, jestli bude vaše aktivita zemědělská, kreativní, lékařská a podobně. Podle toho si najdete zákon, který stanovuje všechna práva a povinnosti obchodníka podle toho, v jakém oboru pracujete. To ale není všechno.
3. Budete fyzickou či právnickou osobou?
Forem podnikání je v České republice několik. Můžete být samostatně výdělečnou osobou (OSVČ), společností s ručením omezeným, družstvem, sdružením a dalšími. Záleží jen na tom, kolik osob bude do vašich aktivit zapojených a samozřejmě záleží také na oboru, ve kterém se budete realizovat.
Spousta malých povinností
Jako osoba samostatně výdělečně činná budete muset myslet na věci, které vás jako zaměstnance trápili jen minimálně. Jako první budete muset řešit zdravotní a sociální pojištění. Není to nic složitého, stačí se ohlásit ve své zdravotní pojišťovně a na místní pobočce České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). A potom je samozřejmě nesmíte zapomenout každý měsíc uhradit. Další závazek máte vůči finančního úřadu, kam budete odvádět všechny druhy daní, které se vám budou týkat.