Jak se na trh dopravují pasírovaná rajčata
Zemědělství je bohužel na okraji zájmu mnoha lidí v naší zemi, ale zajímavé je, že většina obchodních domů s potravinami láká své zákazníky především na zeleninu a ovoce, které je šikovně rozmístěno zcela v popředí, ihned za vstupem do prodejny. Tyto komodity také plní nákupní košíky v obrovském rozsahu a zcela právem patří k nejprodávanějšímu a nejlépe recenzovanému zboží. No jo, jenže někdo ta jablka, hrušky, švestky, broskve, rajčata, melouny, mrkev a dýně musí vypěstovat. Samy se na poli neurodí, a pokud ano, tak se jedná jen o pár drobných kusů z uvolněných semen.
Ovoce a zeleninu také někdo musí sklidit, uložit do přepravních boxů a případně zpracovat do požadované konzistence a podoby. Velký zájem je například o pasírovaná rajčata, rajčatové pyré a šťávu, z nichž lze připravovat rajskou polévku či omáčku, a uchovávat je v domácnostech upravené pouze pasterizací, bez konzervantů, i několik měsíců.
Pasírovaná rajčata se zpracovávají ve velkém množství a ve velkých objemech se také přepravují k balicím linkám a poté zákazníkům na trh. Využívají se k tomu například IBC kontejnery, o užitném objemu tisíc litrů, stohovatelné na sebe až do výšky pěti pater. Možná vás v této souvislosti napadá otázka, jakým způsobem se kontejnery skladují a přepravují, když jsou naplněné tekutinou, a jeden stoh pěti kontejnerů na sobě bude vážit téměř pět tun. Nosnost každého z nich odpovídá zhruba pěti tunám a pod kontejnery se vkládá přepravní paleta, speciální euro paleta z plastu, jejíž nosnost rovněž dosahuje k pěti tunám.
Plastové palety v tomto směru nejen, že konkurují paletám ze dřeva, ale výrazně je předčí jak svou více než dvojnásobnou nosností, tak i snazší údržbou, co se týče čistoty. Čistá plastová paleta je také mnohem lepší vizitkou každého přepravce, pěstitele a prodejce zemědělských komodit.