Krize ve vztahu – co to je a jak ji poznáte?
Partnerské vztahy procházejí mnoha obdobími, která ovlivňují vše okolo. Každý z nás si jistě prošel stádii zamilovanosti, potom lehkého opadnutí prvotního nadšení ve chvíli, kdy toho druhého lépe poznáme a zjistíme, že ne všechny stránky jeho osobnosti se nám líbí (což ani není dost dobře možné).
V rámci trvání vztahu si procházíme často obdobími nekonečné lásky a oddanosti, kdy jsme si více než jisti, že nikdo jiný, než náš partner nám v životě nepřinese štěstí. A samozřejmě jsou tu i chvíle plné hádek a diskuzí, které se někdy týkají zdánlivých maličkostí a jindy zase životně důležitých témat.
Tyto dva typy fází vztahu se přirozeně střídají, sem tam se vyskytne ještě něco jako „hluché místo“, které se nachází někde mezi nimi, a buď se jedná o tzv. vztahový klid, nebo si naopak s partnerem zrovna příliš nerozumíme a zkrátka si každý žijeme svůj život.
Všechna zmíněná místa, kam se náš vztah může dostat, jsou naprosto přirozená, neboť nic netrvá věčně, a i v dobách, kdy jsme zkoušeni nudou, žárlivostí nebo bychom toho druhého zkrátka a dobře nejraději zabili, se můžeme uklidnit tím, že stejně jako po dešti vyjde slunce, i my si (po určité době dnů – měsíců) řekneme, že je to přeci jenom ten pravý a všechny neshody hodíme za hlavu.
Co když ale zmíněné pochyby o našem vztahu trvají déle, než bychom si přáli? Co když nám chmurné myšlenky zakalují mysl a brání nám užívat si života s tím druhým? Existuje mnoho popisů tzv. typických partnerských/manželských krizí, přesto je potřeba řídit se svým srdcem a svým vlastním úsudkem. Určité krize zkrátka nelze svést na premenstruační syndrom nebo to, že je vlastně normální ji mít, protože už jsme přece spolu s manželem dva roky.
Vždy se zamyslete nad zdrojem krize. Je to něco, co pociťujete už nějakou dobu a až nyní vám jednoduše došla trpělivost? Nebo se objevil problém, o kterém jste dosud nevěděli a teď už jej nelze nevnímat a nelze s ním žít? Důležitá je i otázka, zda jste sami, kdo prožívá vztahovou krizi, nebo jestli jste v tom s partnerem spolu.
Nejjednodušší postup je vždy promyslet si, co se děje ve mě a poté zjistit, co se děje v partnerovi. Možná vás překvapí, že prožíváte totéž a uleví se vám. Nebo i pomůže o věcech si promluvit a společně vymyslet řešení současné situace. Pokud jste schopni si s druhým o věcech popovídat, je to znak vzájemné důvěry a schopnosti komunikovat o problémech – a to je asi to nejdůležitější. Pokud totiž budete zmíněnou krizi řešit sami, budete se utápět v otázkách, na které vám může dát odpovědi i někdo další – váš partner. Stačí, když mu to dovolíte.